Продавець AGRO-LANDING розвиває свій бізнес на Prom.ua 8 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
4046 відгуків
УВАГА, ОБРОБКА ЗАМОВЛЕНЬ НА ПРОТЯЗІ 8-10 РОБОЧИХ ДНІВ!

Зараз компанія не може швидко обробляти замовлення та повідомлення, оскільки за її графіком роботи сьогодні вихідний. Вашу заявку буде оброблено найближчим робочим днем.

вул. Богданівська, 44, Львів, Україна
+380 (96) 003-54-54
+380 (95) 193-91-11
AGRO-LANDING

Весняні добрива: правильний вибір та норми внесення

Весняні добрива: правильний вибір та норми внесення

Весна - час, коли кожен день у садівника розпланований максимально детально. І це не дивно, оскільки з зимовою відлигою необхідно підготувати поле, грядки та теплиці до подальшого використання. 

Перш за все, варто скласти план розпушування, підживлення, захисту від бур’янів та можливих шкідників. А внесення весняних добрив допомагає значно підвищити родючість ґрунту

 

Технологія внесення добрив весною

Загалом, технологія внесення добрив залежить від конкретного періоду. Так, до початку посіву та вже під час зростання рослин необхідні не лише різні способи внесення, а й різна підгодівля. Давайте розглянемо кожен етап більш детально.

 

Допосівне

Допосівне внесення добрив відбувається перед початком посівного сезону. В залежності від конкретних кліматичних умов, його проводять восени, або ж ранньою весною, вносячи основну частину мінеральних добрив, які необхідні культурі протягом усього сезону. 

Спосіб внесення досить простий, оскільки тут використовують гранульовані або сухі добрива, які розкидають по периметру та загортають плугом або іншою технікою для рівномірного розподілу підживлення по ділянці. 

Проте, варто зауважити, що багато досвідчених садівників активно використовують стрічковий (або локальний) спосіб внесення добрив. У такому випадку підживлення вносять лише у зони розвитку кореневої системи. Це дозволяє домогтися максимально рівномірного та якісного розподілення добрив. У той же час добриво в жодному разі не повинно контактувати з корінням напряму. 

Важливо! Якщо ви використовуєте локальне підживлення, то необхідно скоротити його концентрацію на 25-50% від загальної дози. 

 

Припосівне

Припосівне внесення добрив, яке інколи називають стартовим, проводять безпосередньо під час посіву, закладаючи підживлення у лунки та рядки. Воно покликане збагатити рослини поживними речовинами на етапі, коли ті ще не мають розвиненого коріння та не можуть брати корисні елементи з ґрунту. У таких випадках зазвичай використовують мінімальні дози суперфосфату або амофоски. 

Варто зауважити, що припосівне внесення добрив сприяє кращому розвитку кореневої системи рослини не залежно від типу ґрунту. Крім того, воно допомагає культурам набути стійкості до посухи, шкідників та хвороб. 

 

Післяпосівне

Післяпосівне внесення добрив відбувається у період вегетації, коли рослини максимально використовують усі можливі поживні речовини. 

Важливо! Внесення добрив під час вегетації особливо важливе у випадках, коли з тих чи інших причин ви не використовували підживлення до посіву. 

Існує два способи внесення післяпосівних добрив:

 • кореневе підживлення - добрива, які добре розчиняються у воді, розміщують у безпосередній близькості до рослин, після чого рясно поливають;
 • некореневе підживлення - також використовуються добре розчинні препарати, якими обприскують рослини у дуже слабких концентраціях (для уникнення появи опіків).

Досвідчені садівники рекомендують використовувати комбіновані способи внесення добрив для кращого ефекту. Крім того, не варто забувати й про інші агротехнічні прийоми у догляді за рослинами. 

 

Види весняних мінеральних добрив та їхні особливості

Які мінеральні добрива обрати - залежить від багатьох факторів. Одним із кращих показників потреби тих чи інших добрив є сама рослина. Так, культури, у яких виникають проблеми зі зростанням, скоріш за все, потребують швидкого азоту у формі нітрату (аміачна селітра). У той час рослинам, що добре зростають на початку вегетації, буде достатньо так званого “довгого” азоту в амонійній або амідній формі (наприклад, КАС). 

 

Аміачна селітраМінеральні добрива весною

Аміачна селітра - один з кращих варіантів весняного добрива, оскільки в поєднанні з сіркою, яку часто додають до селітри, швидко засвоюється більшістю сільськогосподарських культур. 

Крім того, аміачна селітра може застосовуватися в будь-який час протягом усього сезону, і навіть при замерзлому ґрунті. Вона має миттєвий ефект, що просто необхідно для рослин на ранніх стадіях розвитку. 

Проте потрібно бути обережним з її використанням, оскільки вона здатна закислювати ґрунти, на яких використовується. Також, у порівнянні з іншими добривами, такими як карбамід, аміачна селітра має на 26-35% нижчий вміст азоту.

 

КАС

Кас, або карбамідно-аміачна суміш, - одне із найбільш популярних мінеральних добрив, яке активно використовується в Україні, особливо у регіонах із високим рівнем посухи. Це пов’язано з тим, що поживні речовини, що містять в цій суміші, швидко поглинаються культурами після внесення добрив. 

Загалом, унікальність КАС в тому, що в ньому міститься одразу три форми азоту:

 • Амідний азот - найчастіше проникає в культуру через листя, оскільки для проникнення через коріння амідний азот повинен спочатку перетворитися в амонійний, а потім нітратний азот. Відноситься до добрив тривалої дії.
 • Амонійний азот - рослини не здатні засвоювати цю форму азоту. Тому він спочатку тривалий час знаходиться в ґрунті, після чого перетворюється на нітратну форму.
 • Нітратний азот - має моментальну дію на кореневу систему рослини та швидко засвоюється культурами, збагачуючи їх поживними речовинами. 

Важливо зауважити, що карбамідно-аміачна суміш потребує особливого зберігання і повинна вноситись спеціальною технікою. 

 

Нітроамофоска

Нітроамофоска - добриво, що належить до складних груп, оскільки містить в собі одразу три компоненти: азотний, фосфорний та калійний. 

Нітроамофоска допомагає забезпечити рослину поживними речовинами на будь-якому етапі розвитку, оскільки дуже швидко засвоюється. Її можна застосовувати на будь-яких ґрунтах без ризику можливого залежування. І що важливо, кліматичні умови не мають впливу на засвоєння рослинами цього добрива. 

Недоліком нітроамофоски є те, що вона може стати причиною накопичення у ґрунті нітратів, а також є дуже небезпечним для людини.

 

Суперфосфат

Суперфосфат - ще одне поширене мінеральне фосфорне добриво, яке широко застосовується у сільському господарстві. Найбільш ефективним воно є при посіві при кореневій системі однорічних культур.

Найчастіше суперфосфат вносять восени, рідше ранньою весною. Це пов’язано з тим, що його дія розпочинається лише через тривалий час. Зазвичай найкращий ефект можна отримати через рік після підживлення. 

Суперфосфат необхідний культурам, що потребують багато фосфору для успішного зростання. До таких належить картопля, соя, кукурудза. Ним також підживлюють садові дерева: яблуні, груші, сливи та вишні. 

 

Безводний аміак

Безводний аміак - це висококонцентроване добриво, що містить в собі більше 80% азоту. Оскільки воно допомагає перетворити недоступні для рослини фосфор та калій на поживні речовини, його вносять у безпосередній доступності до культур. Крім того, безводний аміак сприяє кращому розкладанню органічних залишків. 

Серед переваг безводного аміаку, про які варто зазначити, є:

 • можливість внесення у будь-яку пору без ризику втрати азоту;
 • рівномірно розподіляється у ґрунті та краще засвоюється рослинами;
 • не залежується та не сегрегується.

Що стосується недоліків, то варто пам’ятати про його високу токсичність, а також шкідливе випаровування аміаку в атмосферу. 

 

Органічні добрива у весняний період

Крім мінеральних добрив, весною також можна застосовувати й інші, у тому числі й органічні добрива. Вони досить прості у застосуванні та не потребують спеціальних процедур із закладання у ґрунт. 

Найбільш ефективним є саме рідке органічне добриво, яке часто застосовують у комбінації із пестицидами. Крім того, воно краще розподіляється та засвоюється у порівнянні з іншими формами. 

Органічне добриво сприяє вищому врожаю, наповненому великою кількістю вітамінів та білків. Воно значно покращує структуру ґрунту, створюючи родючий шар, та активує усі необхідні мікроорганізми, що в ньому знаходяться. 

Тим не менш, з органічними добривами також потрібно бути обережними. Неправильне використання такого підживлення може спричинити кореневі опіки у рослин, а також розвиток грибкових захворювань. Крім того, саме в органічних добривах здатні розвиватися дуже шкідливий для людського організму сальмонельоз та інші паразити. 

 

Основні правила внесення добрив

Для того, щоби отримати максимальний ефект від використання мінеральних добрив весною, дотримуйтесь наступних правил:

 1. Проаналізуйте структуру ґрунту на вашій ділянці та врахуйте кліматичні особливості регіону. 
 2. Визначте, які потреби є у добривах в конкретних культурах. 
 3. Оберіть найкращий спосіб внесення добрив. 
 4. Завчасно підготуйте добрива та необхідну техніку.
 5. Після внесення добрив перевірте їхнє закладання у ґрунт. 

Якщо ви також використовуєте органічні добрива, пам’ятайте про такі рекомендації:

 • вносьте органіку за 7-14 днів до перекопування ґрунту;
 • використовуйте лише добре перепрілий гній та компост;
 • уникайте попадання органіки на коріння рослини;
 • не варто використовувати золу на некислих ґрунтах, оскільки вона значно розкислює його. 

 

 

Внесення мінеральних чи органічних добрив потребує ретельної підготовки та вивчення потреб ваших культур. Також не варто забувати й про інші методи догляду за рослинами, що впливають на їхню врожайність: розпушування ґрунту, обрізка, прополювання від бур’янів, боротьба зі шкідниками та хворобами

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner