Продавець AGRO-LANDING розвиває свій бізнес на Prom.ua 8 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
4192 відгуків
УВАГА, ОБРОБКА ЗАМОВЛЕНЬ НА ПРОТЯЗІ 8-10 РОБОЧИХ ДНІВ!
вул. Богданівська, 44, Львів, Україна
+380 (96) 003-54-54
+380 (95) 193-91-11
AGRO-LANDING

Весняна обрізка дерев: техніки та рекомендації

Весняна обрізка дерев: техніки та рекомендації

Для того, щоби отримати максимально високий врожай від своїх садових дерев, необхідно не лише пам’ятати про добрива, а й вчасно подбати про їхню обрізку. Це допомагає рослинам покращити їхній ріст та підвищує стійкість до несприятливих умов. 

Весняна обрізка плодових дерев - одна із основних процедур у вирощуванні здорового та високоврожайного саду. Як це правильно зробити та що для цього потрібно - розбираємо у нашій статті. 

 

Для чого потрібна весняна обрізка дерев

Обрізка дерев весною потрібна, в першу чергу, для того, щоби підтримувати здоров’я рослин. Видалення сухих та хворих гілок допомагає дереву відновити сили після важкої та холодної зими. 

Крім того, весняна обрізка фруктових дерев дерев сприяє:

 • формування міцного та здорового скелета і правильної крони;
 • підвищення врожайності рослини та зовнішнього стану плодів;
 • покращення доступу світла та повітря (аерація) до внутрішніх гілок крони;
 • підвищення опірності рослини до збудників хвороб та шкідників. 

 

Терміни весняної обрізки дерев

Перш ніж приступати до обрізки своїх садових рослин, варто визначитися, до якої групи обрізки вони належать. Загалом таких виділяють три, в залежності від оптимального часу обрізки:

 • Ранньо-весняна обрізка.
 • Весняна обрізка.
 • Пізньо-весняна обрізка. 

 

Ранньо-весняна обрізка

Приблизно початок березня, в залежності від вашого регіону та конкретного року. Загалом, як тільки мине загроза заморозків, а рух соку ще не розпочався, можна приступати до обрізки молодих зерняткових дерев (груша, яблуня тощо). 

 

Весняна обрізка 

В кінці березня - на початку квітня розпочинається обрізка молодих дерев другої групи. Сюди належать більшість зерняткових та кісточкових дерев, таких як вишня, черешня, абрикос та інші. 

Важливо! Обрізка повинна бути виконана до початку руху соку, інакше дерево ризикує втратити необхідні поживні речовини для подальшого розвитку. 

 

Пізньо-весняна обрізка

Пізня обрізка третьої групи дерев, до яких належать переважно старі дерева, розпочинається під час та після цвітіння рослин (приблизно кінець травня - початок червня). Зазвичай її проводять з метою формування та обмеження росту крони. 

 

Обрізаємо дерева весноюВесняна обрізка плодових дерев

Коли ви вже визначились із груповою приналежністю ваших рослин, час приступати до безпосереднього процесу. Загалом обрізка садових дерев складається з наступних кроків:

 1. Підготуйте необхідні інструменти. Використовуйте лише справні, гострі та продезинфіковані садові ножиці та секатори. 
 2. Почніть з обрізки плодоносних дерев. Молоді рослини не потребують сильної обрізки. Достатньо буде видалити сухі та пошкоджені гілки, вкоротити однорічні прирости. 
 3. Дотримуйтесь правильної техніки обрізки. Пагони, які ви хочете прибрати зовсім, найкраще обрізати на кільце, щоби не залишати пеньків. 
 4. Слідкуйте за бруньками. Не спішіть під час обрізки, щоб не зашкодити брунькам рослини. Пам’ятайте і про правильне положення секатора під час процедури (під кутом 45 градусів до гілки). 
 5. Дотримуйтесь черговості. Якщо вам потрібно видалити великі гілки, використовуйте правильні техніки, такі як поетапна обрізка, щоб запобігти перериванню та пошкодженню кори.


Різні види обрізки дерев

В залежності від ваших потреб та стану дерев, вирізняють такі види обрізки дерев:

 • Формуюча обрізка - зазвичай потрібна рослині в перші роки життя, а також для старих дерев. Допомагає формувати здоровий скелет рослини та рівномірний розподіл гілок по ньому. Має великий вплив на підвищення врожайності дерева. 
 • Регулююча обрізка - сприяє підтримці балансу між старими та новими зростаючими гілками. Допомагає оновленню нових плодових утворень.
 • Омолоджувальна обрізка - Важлива процедура для старих дерев, у яких виникають труднощі з подальшим ростом та розвитком. 
 • Відновлювальна обрізка - Виконується для дерев, які постраждали після сильних зимових морозів з метою відновлення його крони та здатності до плодоношення. 
 • Санітарна обрізка - Полягає в обрізці старих сухих та пошкоджених внаслідок шкідників чи хвороб гілок.
 • Детальна обрізка - Проводиться у випадку, якщо вам потрібно вкоротити чи прорідити крону садових дерев. 
 • Обрізка для проріджування - Видалення гілок, що відходять від основної скелетної гілки. Допомагає покращити кількість та силу росту нових пагонів. 
 • Обрізка для вкорочення гілок - Обрізка частини гілки або верхньої кінцевої частини пагона допомагає оптимізувати підживлення рослини. Також крона покращує свою розгалуженість. 

 

Особливості обрізки молодих дерев

Молоді дерева потребують обов’язкової обрізки, що прямо впливає на їхній подальший розвиток:

 • Однорічні дерева - молоді рослини потрібно обрізати, залишаючи приблизно 1 метр від ґрунту. Використовуйте лише гострі інструменти під кутом 45 градусів над брунькою, що добре розвинулася. Після того, як з’явилися листочки, їх необхідно обірвати на висоті до 60 см, залишивши 4-5 здорових бруньок, що стане нижнім ярусом дерева.
 • Дворічні дерева - Виберіть 4-5 основних гілок з першого ярусу та вкоротіть їх на третину або половину довжини, в залежності від конкретної культури.
 • Трирічні дерева - На цьому етапі наступає час формування другого ярусу дерева (над 60-80 см від першого). У той час на кожній гілці із першого ярусу залишаємо по 2 гілочки з 5-6 здоровими бруньками. 

Для збереження красивої та здорової крони, щорічно видаляйте також ті гілки, що ростуть всередину рослини або перехрещуються з іншими гілками. Пагони, що за рік виростають найбільше, необхідно скоротити наполовину. 

Пам’ятайте, дотримання правильної та вчасної обрізки дерев, підживлення, полив та мульчування сприятиме кращому розвитку та росту вашого саду. 

 

Також радимо ознайомитися з нашою новою статтею "Як обрізати ожину весною". 

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner