Продавець AGRO-LANDING розвиває свій бізнес на Prom.ua 8 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
5059 відгуків
Посадіть свій майбутній врожай цієї осені разом з нами!
вул. Богданівська, 44, Львів, Україна
+380 (96) 003-54-54
+380 (95) 193-91-11
AGRO-LANDING

Весняна обрізка троянд: комплексний підхід до здоров'я та краси вашого саду

Весняна обрізка троянд: комплексний підхід до здоров'я та краси вашого саду

Досвідчені садівники знають, як тільки приходить весна - час приступати до кропіткої роботи по догляду за трояндами. Адже у цю пору троянди як ніколи потребують уваги від дбайливого господаря. 

Весняна обрізка троянд - один із найважливіших кроків у вирощуванні цих садових красунь. Саме завдяки правильності  обрізки троянд весною можна не лише домогтися пишного росту куща, а й отримати повторне цвітіння протягом одного сезону. 

Щоби не згубити троянду, варто правильно вибрати інструменти, а також враховувати всі особливості технологій обрізки різних сортів троянд весною. 


Коли обрізати троянди весною?

Під час обрізки троянд весною важливо враховувати деякі нюанси. Сюди належить  регіон, особливості кліматичних умов та стан самого куща.  

 

Визначення оптимального часу для обрізки в різних кліматичних зонах

Найкращим часом для обрізки троянд на території України буде початок та середина весни. Час, коли обрізати троянди весною, залежить від кліматичних та погодних умов конкретного року та регіону. Чим тепліше буде весна, тим швидше потрібно проводити весняну обрізку. А найкращим показником готовності до обрізки буде сама рослина. 

 

Ознаки готовності троянди до обрізки

Обрізка троянд навесні проводиться у березні-квітні. Як ми вже згадували вище, найкращим показником для цього будуть бруньки самої рослини, які тільки почали набухати, але ще не перейшли в етап цвітіння, а пагони не почали ріст. 

Цікаво, що деякі садівники у ролі орієнтира для початку весняної обрізки троянд використовують перші бутони форзиції. Річ у тім, що вона розпускає свої дзвіночки саме у той час, коли більшість кущів, у тому числі і троянди, лише починають прокидатися після зимового сну.

 

Правила та техніка обрізки троянд

Обрізку троянд варто проводити у сонячний день, коли гарна погода, щоби запобігти зайвому стресу рослини. Для цього вибирають лише спеціальні садові інструменти, призначені для обрізки. 

 

Необхідний інструментарій для обрізки троянд весною

Для обрізки троянд можна використовувати лише гострі різальні інструменти з гарним лезом, щоби уникнути зараження та пошкодження рослини під час процедури. Найкраще для цього обирати:

  • садові ножі, ножиці, які чудово підійдуть для молодих та свіжих пагонів;
  • секатори - краще справляються зі старими та грубими стеблами;
  • деякі садівники також використовують кущорізи та сучкорізи.

Оскільки троянда - рослина, надійно захищена шипами, рекомендуємо також завчасно подбати про садові рукавиці, які захистять ваші руки від зайвих подряпин чи порізів. 

 

Основні принципи та методи обрізки троянд

Одне із головних правил як правильно обрізати рози весною полягає в тому, що чим міцніше стебло, тим менше його обрізають. Слабші ж пагони обрізають нижче, щоби спровокувати ріст сильніших. 

  1. Обрізка троянд розпочинається з підготовки садового інвентаря. Перед початком роботи всі інструменти необхідно продезінфікувати (зазвичай для цього використовують розчин марганцівки). 
  2. Далі, відступаючи від бруньки вгору на 0,5-1 см, зробіть похилий надріз гострим інструментом під кутом 45 градусів. 
  3. Уважно огляньте місце зрізу. Якщо серцевина біла - все гаразд, а якщо ні - повторіть обрізку трохи нижче, позбавившись від зараженої ділянки.
  4. Обробіть місце зрізу садовим варом.
  5. Як почнуть розпускатися перші листочки, обробіть кущ троянди мідним купоросом. 

Як обрізати різні види троянд

Кожен вид троянд має свої специфічні особливості, що стосується того, як обрізати рози весною. А їх врахування допоможе вам отримати пишний та квітучий кущ у власному саду.

Кущові троянди

Обрізка кущових троянд має на меті трохи розрідити кущ від зайвих пагонів, щоби домогтися більш рясного та довготривалого цвітіння. Для цього на кущі залишать до 5 сильних пагонів, обрізаючи таким чином, щоби на них залишалося не більше 3-4 бруньок, що дивляться назовні. Ті пагони, що заважають один одному також видаляють, надаючи перевагу більш молодим гілкам. 

Паркові троянди

Оскільки в перші роки після посадки паркові троянди не потрібно обрізати, адже бутони з’являються як на старих, так і на нових пагонах, можна провести лише санітарну обрізку. Для цього видаляють пошкоджені та хворобливі гілочки троянди.

Чайно-гібридні троянди

Старі пагони чайно-гібридних троянд обрізають таким чином, щоби від землі залишалась відстань у 20-25 см із 5-6 бруньками. Молоді пагони даватимуть цвіт, тому їхня обрізка проводиться із розрахунком, щоби залишити 15-сантиметрові гілочки. 

Бордюрні троянди

Обрізка бордюрних троянд полягає у видаленні бічних пагонів. Щоби створити гарний, симетричний кущ, ми рекомендуємо прищипувати всі гілки над 5-6 листочками вкінці весняного сезону та влітку. По мірі відцвітання бутонів їх також обрізають. 

Плетисті троянди

При обрізці плетистих троянд ні в якому разі не можна видаляти минулорічні пагони, оскільки саме на них в цьому році будуть формуватися бутони. Якщо у вас ремонтантні плетисті троянд, то варто обрізати бічні короткі гілки, залишаючи на них по 3-5 бруньок.

Грунтопокривні троянди 

Цей вид троянд не потребує весняної обрізки з метою формування рослини. Можна провести легку санітарну обрізку та трохи прорідити. Проте кожні 5-6 років ми рекомендуємо проводити капітальну обрізку грунтопкривних троянд, залишаючи бічні пагони із 2-4 бруньками. Якщо цього не зробити, рослина втратить свій сортовий колір. 

Троянди Флорібунда

Обрізка троянди Флорібунда дещо схожа на обрізку чайно-гібридних, проте відрізняється по своїй інтенсивності. Старші пагони (близько 2-3 років) обрізають, залишаючи 3-4 бруньки, а однорічні вкорочують на 1\3 всієї довжини гілки. 

 

Найпоширеніші помилки при обрізанні троянд та рекомендації як їх уникнути

Обрізка троянд весною - одна із головних умов правильного вирощування здорових та красивих рослин. На жаль, багато садівників легковажать цим та допускаються помилок, що згубно позначається на здоров’ї троянди та може призвести до її загибелі.

Помилка 1. Обрізати лише насіннєвий верх.
Така обрізка не сприятиме росту рослини, оскільки троянда просто не матиме сили на забезпечення самого стебла. А про пишне цвітіння взагалі можна забути. Саме тому ми рекомендуємо не шкодувати та проводити обрізку аж до першого справжнього листка. 

Помилка 2. Залишати відцвілі бутони.
Цієї помилки часто припускаються при вирощуванні кущових троянд. Проте обрізка відцвілих бутонів допоможе кущу завжди залишатися охайним та доглянутим. 

Помилка 3. Не зважати на те, в яку сторону дивиться брунька.
Річ у тім, що майбутній пагін ростиме саме в тому напрямку, у якому дивиться брунька. Відповідно, обрізати потрібно після тих бруньок, що повернуті назовні. Тому якщо інших варіантів немає, то можна провести обрізку і після другого справжнього листка. 

Помилка 4. Шкодувати нові пагони.
Якщо на ваших трояндах вже з’явилося багато пагонів, не варто їх шкодувати. Якщо ви будете дотримуватися цього правила, обрізаючи верхній та залишаючи перший пагін, то отримаєте кущ із міцними і здоровими гілками. Які, в свою чергу, подарують вам пишне та гарне цвітіння. 

 

Догляд за трояндами після обрізки

Після обрізки догляд за трояндами весною продовжується. На кожного садівника ще чекають такі планові роботи як підживлення, мульчування, захист від шкідників та підготовка до зими.

 

Як правильно підживлювати троянди добривами

Підживлення троянд складається із трьох етапів:

  1. Підгодівля навесні розпочинається із внесення азотних добрив. Його можна вносити одразу після проведеної обрізки, але перед появою перших листочків. 
  2. Друге внесення добрив відбувається через 14 днів після першого. Для цього використовують комплексні мінеральні добрива із калієм, фосфором та магнієм.
  3. Третє підживлення варто давати в період розпускання бутонів. Воно складається із внесення аміачної селітри для старших кущів, та органіки - для торічних. 

 

Мульчування троянд

Мульчування троянди допомагає не лише зберігати вологість ґрунту, а й захищає від бур’янів та коращує повітрообмін. Для мульчування використовуйте такі матеріали як компост, подрібнену кору дерева або ж агроволокно. Розкладайте мульчу рівним шаром по ґрунту навколо куща таким чином, щоби головний стовбур залишався відкритим. 

 

Захист троянд від заморозків

Щоби захистити троянди від заморозків, їх починають вкривати ще в теплу пору. Для початку можна обрізати листя. Це не обов’язково, проте таким чином ви покажете рослині, що настав час готуватися до зимової сплячки. В’юнкі та плетисті троянди пригинають до землі та за можливості прикріплюють. Лише після цього рослину вкривають двома шарами білого агроволокна. 

 

Висновок

Як ми бачимо, весняна обрізка троянд - це не складний процес. Головне в ньому дотримуватися всіх правил та чітко слідувати інструкції. І якщо все зробити правильно, то рослина віддячить вам яскравим та пишним цвітінням протягом багатьох років. 

 

Можливо вам також буде корисна наша стаття про розмноження тюльпанів

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner