Рекомендації по догляду за малиною
Напівчагарник малина звичайна (Rubus idaeus) є представником роду рубус сімейства рожеві. Цей рід об'єднує близько 600 видів. Більшість цих видів були відомі вже в Стародавньому світі, так, перша згадка про існування дикої малини є в рукописах 3 ст. до нашої ери. Вперше культивувати малину стали в Західній Європі в 16 ст. В природних умовах такий напівчагарник воліє рости по річкових берегах та в лісах. Протягом багатьох століть ця рослина входить в число найбільш популярних ягідних культур, що вирощуються в садах. На сьогоднішній день ця рослина можна зустріти практично на кожному садовій ділянці. Запашні і дуже смачні плоди малини цінують ще й за їх корисність, оскільки в них містяться мінеральні речовини, потрібні людському організму кислоти та вітаміни. Ця культура відрізняється своєю невибагливістю. Таке рослина здатна відмінно рости і давати гарні врожаї навіть в запустінні. Якщо за малиною правильно доглядати, то вона буде захищена від зараження різними хворобами і шкідниками, а також буде давати багаті врожаї.
Посадка малини у відкритий грунт
Висадкою малини у відкритий грунт можна займатися і в весняний, і осінній час (з вересня по жовтень). Підходить для посадки ділянка повинна бути сонячною. У тому випадку, якщо вирощувати дану культуру в затіненому місці, то через брак світла молоденькі пагони іноді витягуються настільки, що затінюють плодоносні стебла. У різних сортів малини свої уподобання щодо грунту. Однак їх більша частина добре росте на легких поживних ґрунтах, також даному рослині підходить суглинок і чорнозем. Необхідний для малини рН грунту повинен бути від 5,7 до 6,5. В низинах і в місцях з нерівним рельєфом даний напівчагарник вирощувати не можна, тому що у них спостерігається застій води. Також для посадки не підходять круті схили, а також піднесені ділянки, в цьому випадку малина страждатиме від нестачі вологи. Для посадки такої культури рекомендується вибирати рівнинну або ділянку з невеликим нахилом. На одному і тому ж місці без пересадки такий напівчагарник можна вирощувати 7-10 років, після чого йому знадобиться пересадка, тому що грунт сильно виснажений. А на цій ділянці знову висадити малину можна буде лише через не менше 5-7 років. Там, де вирощувалися пасльонові (картопля, томати, перець), висаджувати дану ягідну культуру ні в якому разі не можна. Зате ділянку після зернових або бобових культур для висаджування малини підходить дуже добре.
Посадка малини навесні
Весняна і осіння посадка розрізняються лише способом підготовки до даної процедури, а в іншому вони абсолютно однакові. На початку весняного періоду потрібно підготувати яму, величина якої повинна бути 0,5х0,4х0,4 м, при цьому верхній родючий шар грунту слід відкинути окремо. Дистанція між екземплярами в саду повинна бути близько 0,5 м, при цьому ширина міжрядь повинна бути не менше 1,5 м. Верхній родючий шар грунту необхідно з'єднати з 50 грамами сірчанокислого калію, зі 100 грамами гранульованого суперфосфату, із 10 кілограмами перегною або компосту і з 0,4 кілограмами деревної золи. Частина отриманої ґрунтосуміші потрібно висипати в ямку, а залишки треба насипати гіркою біля неї. Якщо до того, як ви приступите до посадки, грунтосуміш в ямці слежится, її потрібно буде розпушити. Потім в ямку слід помістити саджанець таким чином, щоб брунька заміщення розташовувалася трохи нижче рівня грунту. Після того як корінці будуть обережно розправлені, ямку слід заповнити грунтом. Її утрамбовують, а потім навколо рослини роблять не дуже глибоку луночку, яку слід наповнити водою. Після того як рідина повністю вбереться, поверхню лунки треба замульчувати тирсою, перегноєм або сухою соломою. Саджанець вкорочують до 0,3 м над рівнем грунту. Якщо протягом декількох діб після висадки малини буде стояти суха погода, то рослинці знадобиться повторний полив. Навесні висаджувати малину гірше, ніж восени, тому що велика ймовірність запізнитися за термінами з-за несприятливої погоди, в результаті чого саджанці будуть приживатися набагато гірше. Навесні висаджують придбаний в спеціальному магазині або розпліднику посадковий матеріал, або той, що був заготовлений в осінній час (його на зимівлю поміщають в холодильник).
Посадка малини восени
В осінній час підготовкою посадкової ями слід знатися за 6 тижнів до дня висадки. Ділянка піддають перекопуванні на глибину багнета лопати, при цьому вибирають все коріння бур'янів та вносять 0,2–0,4 кг суперфосфату, від 2 до 3 відра перепрілого гною і 100-200 грам сірчанокислого калію з розрахунку на 1 м2 ділянки. Якщо до посадки ви удобрити грунт, то малина не потребуватиме фосфорних і калійних добривах приблизно 5 років. Якщо грунт торф'яної, то на кожний 1 м2 ділянки треба внести по чотири відра піску. Найкраще висадкою малини займатися в останні дні вересня або перші ― жовтня. Восени висаджувати дану культуру рекомендують і фахівці, і досвідчені садівники, адже в цьому випадку можна буде нікуди не поспішаючи підготувати ділянку під посадку, а самі рослини до зими добре вкорінюються, а в весняний час починають активно рости.
Догляд за малиною навесні
Відразу ж після того, як розтане весь сніг на ділянці, його треба буде звільнити від опалого в минулому році листя, тому що в них можуть знаходитися хвороботворні мікроорганізми або шкідники, які ховалися там від зимових морозів. Даним напівкущам необхідна опора, тому у весняний час слід провести підв'язку малини на шпалері. Якщо рослина буде підв'язана до шпалери, то в результаті цього вона буде рівномірно освітлюватися сонячними променями, відбудеться прискорення дозрівання і зростання молодих прикореневих пагонів, а також за такими кущами порівняно легше доглядати. Якщо ви вирішили зробити шпалеру, то вам знадобиться в кінці і на початку кожного ряду закопати по обидва боки потужні стовпчики у висоту досягають 150 сантиметрів. Між цими стовпами необхідно протягнути дріт в 2 ряди: нижній ряд повинен розташовуватися на висоті 0,6–0,7 м від поверхні ділянки, а верхній ― на висоті 1,2 м. Щоб уникнути провисання дроту, необхідно через кожні 5 м увіткнути в землю дерев'яний кіл. Розмістіть стебла кущів по дроту віялоподібно, а потім зафіксуйте їх, підв'язавши шпагатом. Через пару років між стовпами необхідно протягнути додаткові ряди дроту: перший ― на висоті 0,3 м від поверхні ділянки, а інший ― на висоті 1,5 м.
В інший час доглядати за даною культурою буде дуже просто. Так, її потрібно систематично полоти, підгодовувати, поливати, розпушувати грунт біля кущиків на невелику глибину, після чого її поверхня засипається шаром мульчі. Що використовують для підживлення даної культури у весняний час? У тому випадку, якщо перед посадкою в грунт було внесено всі необхідні добрива, то в калії і фосфорі малина не буде потребувати протягом 5 років. Однак підгодовувати рослини азотовмісними добривами необхідно щороку. Підготуйте наступний живильний розчин для підгодівлі: 10 л води з'єднайте з 1 лопатою посліду корови і з 5 грамами сечовини або селітри. Цю суміш вливають під кожну рослину в останні дні березня або перші ― квітня. Якщо ви вирішите використовувати інше азотовмісна добриво, то на кожний 1 м2 ділянки треба буде взяти від 20 до 25 грам речовини. Потім поверхню грунту треба буде розпушити.
Догляд за малиною восени
Коли в осінній час всі плоди з кущів будуть зібрані, потрібно зайнятися підготовкою малини до майбутньої зимівлі. До цієї процедури потрібно підходити з усією відповідальністю, так як саме від цього залежить, наскільки рясним урожай буде в наступному сезоні. Поверхня ділянки необхідно звільнити від старого мульчуючого шару, який слід знищити, так як в ньому можуть знаходитися різні шкідники або хвороботворні мікроорганізми. Потім грунт акуратно перекопується на глибину, що не перевищує 8-10 сантиметрів. 1 раз в пару років під перекопування рекомендується в грунт внести деревну золу і компост. Азотовмісні добрива для підживлення малини в осінній час не використовуються, тому що за них може початися активний ріст молодих пагонів, у них пізно облетять листя, в результаті чого збільшується ймовірність пошкодження їх морозом. У тому випадку, якщо напівчагарник потребує фосфорних і калійних добривах, то їх слід вносити в не дуже глибокі (від 15 до 20 сантиметрів) борозенки, які повинні розташовуватися від рослин на відстані не менше 0,3 м. На 1 кущик береться не більше 40 грамів калійної солі і 60 грам суперфосфату. У підгодованих таким чином рослин покращиться закладка квіткових бруньок, що позитивно позначиться на майбутньому врожаї.
Полив малини
Поливати малину у весняний і літній час потрібно тільки в тому випадку, якщо спостерігається тривала посуха. Якщо ж систематично йдуть дощі, то в поливі вона потребуватиме не буде. У жаркий і посушливий період рослині знадобиться рясний полив, при цьому вода повинна промочити верхній шар грунту на 0,3–0,4 м. Крім цього у даного напівчагарника виникає необхідність в обов'язковому поливі в травні, перед тим як він зацвіте, а також під час активного росту і дозрівання плодів. Підзимовий полив для такої культури має велике значення, так як в осінній час у неї відбувається закладка бруньок росту в кореневій системі. При цьому постарайтеся, щоб грунт просочилася на максимально можливу глибину, тоді зимівля малини буде більш ніж успішною. Більше всього для поливу цієї рослини підходить крапельний спосіб, тому що він має ряд переваг:
- економія води ― витрачається менша кількість рідини порівняно з дощуванням або арочним поливом;
- тепла вода ― поливати цю культуру холодною водою ні в якому разі не можна, а при такому способі поливу рідина вже порівняно теплою надходить до кореневої системи;
- рівномірний промокання грунту.
Якщо ви бажаєте значно скоротити число поливів в літній час, то поверхня ділянки слід засипати шаром мульчі.
Обрізка малини навесні
У весняний час у малини слід обрізати до здорової бруньки всі постраждалі від морозів стебла, а ще треба вирізати травмовані, уражені хворобою і слаборозвинені гілки. Якщо дотримуватися правил агротехніки цієї культури, то на 1 погонний метр ділянки має припадати 10-15 пагонів. У зв'язку з цим на кущі слід вирізати всі пагони, залишивши лише ті, які рушили в зростання першими, їх необхідно скоротити на 15-20 сантиметрів. В результаті такої проріджуючому обрізки покращиться якість плодів, а також вони будуть більшими. Подібну обрізку можна провести при бажанні в осінній час, але все одно з настанням весни у кущів потрібно буде вирізати усі травмовані і пошкоджені морозом стебла. А за твердженням В. В. Казакова, кущики, обрізані навесні, дадуть більш багатий урожай.
Обрізка малини восени
В осінній час після збору врожаю потрібно видалити всі дворічні стебла, так як в наступному сезоні вони не будуть цвісти і давати плоди. Звичайно, їх можна вирізати і у весняний час, але в цьому випадку вони будуть віднімати у рослини поживні речовини, необхідні йому взимку. Вирізати слід все стебла, які давали плоди в поточному сезоні. Якщо вирощується вами малина не ремонтантна, то її обрізку можна зробити і раніше, і зовсім не обов'язково чекати глибокої осені. Фахівці рекомендують провести подібну процедуру відразу ж після того, як весь урожай з кущів буде зібраний, в цьому випадку всі сили малини будуть спрямовані на ріст і розвиток молодих пагонів, а саме вони будуть плодоносити в наступному сезоні. Якщо вирощуються ремонтантні сорти, то їх слід обрізати по закінченню другого плодоношення. Всі зрізані стебла рекомендується знищити, так як на них можуть оселитися патогенні мікроорганізми і різні шкідники.
Зимівля малини
Дуже важливо правильно підготувати малину до зимівлі. Дуже поширена думка серед садівників, що малину на зиму необхідно пов'язати і залишити в стоячому положенні. Однак цього робити ні в якому разі не можна, тому що квіткові бруньки, не вкриті снігом, можуть вимерзнути. Кущики пригинають максимально близько до поверхні грунту і фіксують у такому положенні, підв'язуючи до самої нижньої дроту шпалери. Зі стебел потрібно прибрати все листя, для цього надіньте рукавиці і проведіть по пагону по напрямку знизу-вгору. Будьте уважні, тому що якщо ви будете обривати листя, проводячи рукою зверху вниз, то це може призвести до видалення і квіткових бруньок. Постарайтеся, щоб під час зими даний напівчагарник був повністю покритий снігом. Тому при необхідності малинник потрібно буде закидати снігом.
Також дуже важливо пам'ятати, що зимуючим рослинам необхідне повітря, у зв'язку з цим з'являється на сніжному покриві наледь слід обов'язково проколювати. Якщо зима буде малосніжною, в цьому випадку малинник треба буде накрити покривним матеріалом. У весняний час укриття з ділянки треба прибрати. Перегляньте всі стебла і видаліть ті з них, що постраждали від морозу. Решту пагонів можна підняти і підв'язати до шпалери.
Можливо вам також буде цікава наша стаття Хорус інструкція застосування.
- Що таке кісткове борошно та як його застосовуватиКісткове борошно – натуральне добриво, багате на фосфор та кальцій, що стимулює ріст коренів і поліпшує структуру ґрунту. У статті розглянемо, що таке кісткове борошно, які види доступні, як його правильно застосовувати та які переваги й недоліки воно має. Дотримання правильних норм внесення допоможе підвищити родючість ґрунту й забезпечити довготривалу підтримку рослин.Що таке кісткове борошно та як його застосовувати
- Місячний посівний календар на листопад 2024Плануєте роботи на ділянці в листопаді? Місячний посівний календар на листопад 2024 року допоможе визначити найкращі дні для посадок, обрізок та догляду за рослинами. Дізнайтеся, коли найефективніше висаджувати озимі культури та підживлювати ґрунт, щоб рослини краще підготувалися до зими.Місячний посівний календар на листопад 2024