Вирощування та посадка фундука: основні рекомендації від вибору сорту до збору врожаю

Сьогодні фундук є одним із поширених видів горіхів в Україні. Завдяки своїй невимогливості та високій витривалості як до низьких температур, так і до несприятливих умов зростання ця рослина здатна рости майже за будь-яких обставин. При цьому культура добре плодоносить. А приблизно з 7-го року життя з 1 га можна зібрати більше 3 тонн горіхів за сезон.
Фундук: основна вигода
Вирощування фундука в промислових масштабах - дуже вигідна справа, оскільки не вимагає стільки вкладень та зусиль, як, скажімо, вирощування лохини.
У чому основні переваги для приватних підприємців?
- Вирощувати фундук можна практично на всіх грунтах в нашій країні.
- Для початку власного бізнесу вам знадобиться не більше 0,5 га.
- Рослина фундук відома своєю високою тривалістю життя і при цьому рідко пошкоджується зовнішніми чинниками.
- Плоди фундука не вимагають особливих умов зберігання. Їм не потрібні спеціальні резервуари чи холодильники. А реалізовувати продукцію можна одразу після збору врожаю.
- Через популярність тенденції на здорове харчування попит на фундук, мигдаль, волоський горіх тільки зростає, що також впливає на їхню вартість.
Популярні сорти фундука в Україні
У каталозі нашого інтернет-магазину ви можете знайти більше шести десятків різних сортів фундука, який вирощують в Україні. Всі вони відрізняються за особливостями догляду, смаковими властивостями та іншими характеристиками.
Важливо! При виборі сорту завчасно взнайте самозапильний він чи ні. Оскільки у другому випадку вам потрібно буде посадити кілька саджанців для отримання врожаю.
Серед наших садівників найпопулярнішими є такі сорти:
- Саджанці фундука Косфорд - кущ з великою силою росту та густою кроною. Вирізняється високою врожайністю, яка розпочинається вже на 4-й рік після посадки. Має хорошу стійкість до низьких температур.
- Саджанці фундука Галле - німецький сорт, якому притаманна висока врожайність. Період плодоношення розпочинається у вересні. Рослина легко витримує низькі температури та має чудову опірність до багатьох хвороб.
- Саджанці фундука Пиріжок - сорт середньої сили росту. Його основними особливостями є висока та стабільна врожайність, дуже смачні та красиві плоди. Рослина може витримувати посуху та низькі температури.
Технологія посадки фундука
Як і для більшості рослин, для фундука дуже важливо виконати правильну посадку, оскільки це основа його подальшого зростання. Радимо відповідально поставитися до вибору місця та підготовки посадкової ями, що має вплив на його врожайність у наступні роки.
Вибір місця
Для посадки фундука обирайте місця, що захищені від сильних вітрів та холодних протягів. Найкраще надавати перевагу чорнозему різних типів. Врахуйте також те, що відстань від фундука до інших дерев чи будівель повинна бути не менше 2 метрів.
Про те, як визначити тип грунту для посадки, читайте у нашій статті за посиланням.
Підготовка посадкової ями
Підготовка посадкової ями складається з таких кроків:
- Спершу потрібно виконати видалення бур’янів. Для цього можна використати популярні гербіциди як Ураган чи Раундап із додаванням гербіциду Дикамба.
- Через два тижні після обробки варто розрихлити грунт, щоб прибрати залишки бур’янів. Глибоке розпушування сприяє кращому зростанню рослин.
- Для профілактики хвороб та шкідників, таких як хрущ використовуйте інсектициди відповідно до інструкції на упаковці.
- За потреби підкисліть грунт. Оптимальна кислотність грунту для фундука становить 5,5-7,5 рН.
Схема посадки
Садити фундук можна як весною, так і восени. Хоча більшість садівників схильні використовувати другий варіант, оскільки рослина досить рано прокидається, а посадку потрібно виконувати до розпускання бруньок.
Схема посадки виглядає таким чином:
- Викопайте яму відповідно до розміру кореневої системи саджанця.
- На дно ями додайте перегній та присипте землею.
- Розташуйте саджанець у ямі та підгорніть.
- Добре полийте саджанець, щоб йому вистачило вологи на всю зиму.
Як виростити здоровий та сильний фундук
Не важливо, ви цікавитесь як виростити фундук для власних потреб чи в промислових цілях, рослина вимагатиме однакових умов догляду.
Мульчування
Для мульчування фундука найкраще використовувати тирсу з хвойних рослин, яку заздалегідь треба промити. Після чого обробити її антибактеріальним засобом. Вона допомагає зберегти вологу та стабільну температуру грунту. Крім того, мульчування запобігає швидкому зростанню бур’янів.
Полив
Виконуйте полив у посушливі дні із розрахунком 10 л води на 1 саджанець. Найбільше вологи рослина потребує тоді, коли починають закладатися вегетативні основи наступного врожаю (приблизно у червні-липні).
Правила обрізки
Першу обрізку фундука виконують під час посадки саджанця. Це роблять для того, аби зменшити навантаження на кореневу систему рослини після пересадки. В наступні 3-4 роки фундук обрізки не потребує, оскільки в цей час його зростання досить повільне.
У подальшому виконуйте санітарну обрізку: видаляйте всі сухі та пошкоджені пагони. Для формування рослини у вигляді дерева обрізку проводять на висоті 50-60 см.
Боротьба з поширеними хворобами та шкідниками
Найпоширенішими хворобами та шкідниками фундука є травневий хрущ, сарни та зайці:
- Боротьба з личинками хруща - за рік перед посадкою фундука засійте на ділянці гречку чи інші сидерати. Також можна використовувати спеціальні хімічні препарати.
- Боротьба з сарною та зайцями - вони обгризають кору рослини, що може нашкодити для її розвитку. Тому для захисту створіть огорожу, яка захищатиме ваші рослини.
- Як захистити клубнику від хвороб і шкідників вліткуВлітку клубника вразлива до сірої гнилі, борошнистої роси, тлі та птахів, що загрожують вашому врожаю. Дізнайтесь, як захистити ягоди за допомогою правильного догляду, фунгіцидів та інсектицидів. Наша стаття пропонує практичні поради та продукти для здорової клубники.Як захистити клубнику від хвороб і шкідників влітку
- Найефективніші засоби від слизнів та слимаківСлизні є поширеною проблемою в садах, але існують ефективні способи їх контролю. У цій статті ми розглянемо природні, органічні та домашні методи боротьби зі слизнями, а також де придбати необхідні засоби.Найефективніші засоби від слизнів та слимаків