Продавець AGRO-LANDING розвиває свій бізнес на Prom.ua 8 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
4673 відгуків
ВІДКРИТО ПРИЙОМ ЗАМОВЛЕНЬ НА ОСІНЬ 2024
вул. Богданівська, 44, Львів, Україна
+380 (96) 003-54-54
+380 (95) 193-91-11
AGRO-LANDING

Підготовка винограду до зимівлі: Що потрібно зробити?

Підготовка винограду до зимівлі: Що потрібно зробити?

Багато садівників обожнюють виноград саме завдяки його стійкості до несприятливих умов, а також невибагливості у догляді. Хоча все ж таки деякі процедури із ним проводити необхідно. Однією із таких є підготовка та обробка винограду на зиму. Як це зробити та як обрати найкращий час - розбираємось у цій статті. 

 

Обрізка винограду

Перед тим як проводиться обробка винограду осінню, перш за все його необхідно обрізати. Осіння обрізка винограду допомагає підтримувати санітарні норми рослини, а також підвищує її декоративний вигляд. 

Деякі садівники виконують обов’язкову осінню обрізку винограду для підвищення врожайності лози у наступному сезоні. 

Загалом, процес обрізки виноградної лози не складний, головне дотримуватись основних рекомендацій:

  • обрізайте пагони таким чином, щоби від місця зрізу до останньої бруньки залишалось близько 2-3 см;
  • пагони, які плодоносять, варто зрізати між бруньками (у міжвузлі);
  • повністю зрізайте усі невизрілі пагони;
  • під обрізку попадають також всі сухі, хворі та слабкі пагони, які не несуть жодної користі для майбутнього врожаю;
  • при правильній обрізці з сучків заміщення будуть виростати нові молоді пагони, за рахунок яких і відбуватиметься плодоношення;
  • також не забудьте обрізати ті пагони, які плодоносили у цьому році.

Важливо! Для правильної обрізки винограду обирайте лише гострі та чисті секатори або садові ножиці. 

Час обрізки винограду залежатиме від кліматичних особливостей вашого регіону, а також від конкретного сорту винограду. Загалом, орієнтуйтесь на те, коли повністю опадає листя з рослини. 

 

Схема обрізки молодих кущів винограду восени

Вище ми розглянули загальні правила та рекомендації щодо осінньої обрізки винограду. Та варто зазначити, що в залежності від віку рослини, обрізка дещо відрізнятиметься. Давайте розглянемо обрізку одно-, дво-, трьох- та чотирирічних саджанців винограду більш детально. 

 

Обрізка однорічних саджанців виноградусхема обрізки винограду

Деякі садівники притримуються думки, що осінню обрізку однорічних саджанців варто пропустити і розпочинати її аж у наступному сезоні. Інші ж вважають формуючу обрізку обов’язковою. Для цього варто вкоротити нові пагони, які з’явилися на рослині цьогоріч:

  • якщо з'явився один пагін, вкоротіть його на 3-4 бруньки;
  • якщо з'явилося два пагони - на 2-3 бруньки. 

 

Обрізка дворічних саджанців винограду

Як правило, до другого року на рослині формується до 3-4 нових пагони, які і будуть основними у наступні роки. Для підвищення зростання такі пагони варто вкоротити восени на 3-4 бруньки. 

 

Обрізка трьохрічних саджанців винограду

На третій рік виноград значно зростає і на ньому з’являється 2-3 основних рукави з бічними пагонами. Саме ці пагони і дадуть врожай у наступному сезоні. Із таких гілок оберіть дві найсильніші лози та вкоротіть їх:

  • нижній пагін із обраних вкорочують на 2-3 бруньки;
  • верхній пагін із обраних вкорочують на 7-10 бруньок.

 

Обрізка дорослих саджанців винограду

На четвертий, а також на всі інші роки рослину обрізають аналогічно. Спочатку обріжте ті лози, які дали плоди у цьому році. Далі підріжте пагін заміщення і вкоротіть нижні гілки на 2-3 бруньки (саме вона стане пагоном заміщення у наступному році). 

 

Осіння обробка винограду

Перед тим, як остаточно укрити виноград на зиму, його необхідно обробити від потенційних грибкових захворювань та шкідників. Зазвичай для цього використовують фунгіциди для плодових і лише після того, як буде зібрано врожай. 

Деякі садівники надають перевагу обробці винограду залізним купоросом. Він чудово бореться із більшістю грибкових захворювань, знищуючи їх ще на початкових етапах. Ним необхідно обробити не лише лозу винограду, а й пристовбурне коло. 

Важливо! Дорослі кущі можна обробляти 3-4% розчином, у той час як 1-2 річні рослини - 1% розчином залізного купоросу. 

 

Полив і підживлення винограду восени

Виноград дуже позитивно відгукується на щедрі підживлення. Вони необхідні рослині не тільки весною, а й восени. Осіннє підживлення допомагає наситити виноград усіма необхідними поживними речовинами, що значно підвищує їхню морозостійкість. 

Для осіннього підгодовування рекомендуємо обирати калійне та фосфорне добриво. В залежності від виду препарату, його можна вносити двома способами:

  1. Внести гранульоване добриво у землю навколо рослини, перекопати та рясно полити.
  2. Виконати полив рослини відповідним добривом біля стовбура рослини. 

Пам’ятайте, осіннього підживлення потребують не лише молоді саджанці, а й дорослі рослини. Проте тут потрібно бути обережним, оскільки надлишок добрив може призвести до негативних наслідків у холодну пору.

Що стосується поливу, то його необхідно виконувати не лише у період посухи, а й восени, особливо після збору врожаю. Якщо виноград добре насититься вологою, то зможе краще перенести низькі температури без шкоди для кореневої системи. Адже, як відомо, суха земля промерзає набагато швидше, ніж волога. 
 

Укриття винограду на зиму: як та чим?

Більшість сортів винограду потребують укриття на зиму. Єдиний виняток - морозостійкий виноград, що чудово переносить низькі температури без додаткових укриттів. 

Загалом, процес укриття лози виглядає наступним чином:

  1. За деякий час до появи перших заморозків, поки лоза ще не втратила свою гнучкість, пригніть її до землі якомога сильніше та зафіксуйте спеціальними скобами.
  2. З появою перших заморозків укрийте виноград. Використовуйте для цього такі матеріали як хвойний лапник, солома, земля та сніг.

Важливо! Майте на увазі, що в залежності від виду укривного матеріалу, його товщина буде відрізнятися. Так, якщо при використанні хвої необхідно робити укриття до 40 см, то з використанням соломи достатньо і шару  у 20 см. А от шар землі повинен бути ще меншим - 15 см.

 

Висновок

Підготовка винограду до зими - процес, починати який варто заздалегідь, одразу після того, як ви зібрали весь урожай. Осіння обрізка, полив, підгодівлі та укриття лози допоможуть вашим рослинам отримати мінімум стресу під час несприятливих кліматичних умов. 
 

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner