Агротехніка вирощування лохини

Всі чули про таку рослину, як лохина. Але поки що далеко не в кожному саду можна зустріти цю ягідну культуру. Тим не менше з кожним роком вона стає все більш цікавим екземпляром для садівників з усієї України. Лохина цінується за чудовий смак ягід і їх неоціненну користь. У плодах міститься безліч вітамінів і поживних речовин. Ягоди знижують рівень цукру в крові, виводять токсини з організму, зменшують вміст шкідливого холестерину і зміцнюють судини. Крім того, блакитні плоди мають дуже цікавий смак. З них можна готувати корисні компоти, варити варення і навіть експериментувати зі спиртовими настоянками.
У будь-якому випадку посадити лохину на своїй ділянці — це однозначно правильне рішення. Тим більше великих складнощів з вирощуванням не з'явиться. Адже доглядати за лохиною не складніше ніж як доглядати за ананасом. Потрібно лише детально вивчити агротехніки посадки, знайти для рослини відповідне місце і правильно виконати всі процедури. З таким завданням впорається навіть садівник-новачок.
Умови для вирощування ягідної культури
Перша ваше завдання — знайти для лохини гарне місце. Ця ягідна культура любить тепло і світло, тому підшукайте для неї добре освітлюється сонцем ділянку. Важливо, щоб він був захищений від протягів і холодних вітрів. Можна вибрати для посадки саджанців місце біля стіни будівлі або живоплоту з дерев. Зверніть увагу на те, що деякі сорти, як Блюкроп і Патріот можуть рости і в тіні. Але в таких умовах ягоди зазвичай виходять не дуже солодкими, як хотілося б.
Тепер щодо ґрунту. Лохина віддає перевагу рихлим і добре дреновані грунти з низьким заляганням ґрунтових вод. Багато садівники вирощують рослини на піщаних або суглинних ґрунтах з добрим вмістом торфу. В такій землі багато азоту, але ось з-за підвищеного вмісту лохина може вимерзати взимку, а з настанням весни — довго відходити.
Обов'язкова умова для вирощування культури — кислий грунт. Оптимальним показником вважається від 3,5 до 4,5. Ще важливо, щоб на цьому місці раніше не вирощувалися інші культури.
Якщо в саду немає сприятливого ділянки для рослини, ви можете зайнятися підготовкою грунту самостійно. Для цього візьміть суглинних землю, додайте сюди пісок і верховий торф. Потрібен саме верхової, оскільки він характеризується високою кислотністю. Ще ви можете додати в грунт мінеральну підгодівлю з азотом, фосфором і калієм в складі.
Розглянемо кілька правил посадки ягідної культури:
- Для вирощування вибирайте дворічні саджанці, що мають закриту кореневу систему. Такі рослини добре приживуться і перенесуть посадку без стресу.
- Посадку можете планувати на кінець осені або на ранню весну. Важливо дотримуватися терміни, оскільки період вегетації у лохини починається рано.
- Між екземплярами в ряду дотримуйтесь відстань до 1,5 м Між рядами вистачить 2 метри. Сильно загущати посадки не потрібно, оскільки ви ризикуєте зниженням врожайності.
Плодоношення кущів починається приблизно через 3-4 роки. Багатий урожай очікуйте не раніше, ніж через 6-7 років після посадки. Зазвичай на дорослих кущах можна збирати до 7 кг високоякісних ягід.
Правила догляду за насадженнями
Лохина дуже любить вологу, тому успішне вирощування прямо визначається регулярністю поливу. Доведеться часто вносити воду, оскільки рослині не вистачає природних опадів. Багато садівники радять розміщувати на ділянці систему крапельного зрошення. Вона забезпечить дозовану подачу води прямо до кореневої системи рослини, виключаючи надмірне зволоження.
Зрозуміти, що пора поливати кущі, ви можете станом грунту у пристовбурового кола. Якщо вона суха-на 4 см вглиб, саме час проводити процедуру.
Дотримуйтеся також наступних рекомендацій:
- Щоб волога зберігалася довше, після поливу мульчируйте пристовбурне коло тирсою, хвоєю або опалим листям.
- Періодично можете підкисляти грунт спеціальним розчином. На відро води додайте 2 чайні ложки лимонної, яблучної або щавлевої кислоти. Підійде також 100 мл 9% столового оцту.
- Органікою лохину підгодовувати не можна! Використовуйте тільки мінеральні добрива. Якщо при посадці ви вносили трохи підживлення, наступного разу, використовуйте її вже з другого року вирощування.
- Забезпечуйте профілактику від хвороб і шкідників. Лохина може покриватися сірою гниллю, рак стебла, фітофторозом та іншими захворюваннями. Виконуйте навесні обробку фунгіцидами. Проти шкідників допомагають покупні інсектициди.
Потрібно також правильно виконувати обрізку лохини. Процедуру починають ранньою весною, у віці рослини 3-4 роки. Першу обрізку виконують для формування крони. З шестирічного віку кущів вдаються до омолоджувальної обрізки. Тобто необхідно видалити всі пошкоджені, сухі і деформовані пагони. Це дозволить підтримувати хорошу врожайність.
Дорослі дерева досить морозостійкі. Але ось пізньостиглим сортам у дуже холодні зими з різкими коливаннями температур може і не пощастити. Намагайтеся захищати їхню наземну частину, накриваючи нетканим матеріалом. Перед цим можна обв'язати пагони лапником у каркасі, або пригнути їх до землі і покласти зверху.
Популярні сорти
Видів лохини дуже багато, і у кожного свої переваги. При виборі сорту обов'язково орієнтуйтеся не лише на смакові характеристики, а й на вимоги рослини щодо умов проростання. Найпростіше займатися найвитривалішими і найменш примхливими у догляді культурами. Особливо це важливо для тих, хто планує вирощувати лохину в регіонах з малосніжними зимами та сильними перепадами температур.
Розглянемо кілька популярних сортів лохини:
- Пінк Лімонад. Цікавий сорт із великими рожевими ягодами. Але враховуйте, що це ліцензійний сорт, тому його не можна розмножувати для комерційних цілей;
- Берклі. Невибаглива лохина, яку можна легко розмножувати самостійно. Враховуйте, що сорт примхливий до перепадів температури;
- Блюгольд. Пізньостигла лохина, яка демонструє відмінну врожайність. У догляді невибаглива;
- Брігітта Блю. Один з найперспективніших і найвищих сортів. Плоди дозрівають рівномірно, довго висять на пагонах і не обсипаються;
- Джерсі. Посухостійка ягідна культура, яка практично не потребує специфічних ґрунтових умов. З недоліків варто відзначити дрібні ягоди. Цей мінус компенсується великою користю плодів.
- Посівний календар садівника: Травень 2025 – розквіт садового сезону! 🌿✨Привіт, наші зелені чарівники! 😊 Травень 2025 – це серце весни, коли сади та городи оживають на повну! Сонце гріє, квіти розпускаються, а ми підготували посівний календар на травень 2025, щоб ваші рослини процвітали. Давайте зробимо цей місяць урожайним і красивим разом! 🌻Посівний календар садівника: Травень 2025 – розквіт садового сезону! 🌿✨
- Посівний календар садівника: Квітень 2025 – сад оживає! 🌷✨Привіт, наші садові ентузіасти! 😊 Квітень 2025 – це справжній старт сезону, коли земля прогрівається, а сади та городи наповнюються життям. Ми підготували посівний календар на квітень 2025, щоб ви могли спланувати свої роботи легко й із радістю. Давайте зробимо цей сезон незабутнім разом! 🌿Посівний календар садівника: Квітень 2025 – сад оживає! 🌷✨