Рекомендації по догляду за хурмою

Поради
Батьківщиною хурми вважається Північна частина Китаю, її ще називають «китайським персиком». Рід Diospyros належить до родини Ебенових і перекладається з латинської як «їжа богів». Назва не випадкова, а безпосередньо пов'язане з смаковими і корисними якостями плодів. Хурма має ніжний, солодко-терпкий смак. Плід, як правило, помаранчевого кольору, тому що бета-каротину в ньому міститься більше, ніж в гарбузі або томатах, що сприятливо впливає на зір і стан шкіри. Хурма втамовує голод, при цьому не калорійна і багата вітаміном С і мікроелементами – калієм, кальцієм, магнієм, марганцем, залізом, натрієм. Єдиний недолік хурми – її специфічний терпко-в'яжучий ефект, який утворюється із-за вмісту в плодах таніну. Але досить покласти плід в морозилку на пару годин, і наче магічним чином на смак він стає солодким як мед.
Вибір місця під посадку хурми
При виборі місця під посадку хурми потрібно керуватися наступними умовами:
· Кращі грунти для хурми — алювіальні суглинні або супіщані, досить родючі, з глибиною залягання ґрунтових вод не ближче ніж 0,75 м від поверхні землі: основна маса коренів розміщується в шарі 0,1-0,5 м.
· Площа живлення рослин — 25 м2 для слаборослих сортів і до 64 м2 – для сильнорослих, з можливим ущільненням посадками недовговічних плодових, наприклад, колоновидних форм або персиків.
· Місце повинне бути захищеним від зимових висушуючих вітрів.
· Хурма світлолюбна, в затіненому місці у неї деформується листя, пагони набувають ознак етіолювання, плоди опадають.
· Слід передбачити полив, але перезволоження буде шкідливо – почнеться посилений ріст пагонів у збиток харчування плодів, які почнуть опадати.
Правила посадки саджанців хурми
· При посадці обов'язково потрібно встановити опорний кіл.
· Місце щеплення, якщо вона зроблена на кореневій шийці, заглибити нижче рівня землі на 5-10 см.
· Щоб уникнути обриву мочковатих дрібних коренів під час ущільнення ґрунту саджанець при посадці необхідно встановлювати не в центрі посадкової ями, а розташувати біля стінки, розправивши по ній корінці, які потрібно притиснути грунтом.
· Відразу після осінньої посадки обгорнути стовбур, а при настанні морозів поставити короб і засипати утеплюючим матеріалом, можна навіть землею.
· У наступні роки зростання в зиму утеплювати штамб і скелетні гілки, а зверху наносити світловідбиваючий шар. У південних районах можна обмежитися побілкою вапняним розчином, але слід врахувати, що після тривалого теплого періоду на початку зими з наступним різким похолоданням навіть у вельми морозостійких сортів віргінської хурми бувають пошкодження штамба у вигляді відшарування кори від деревини з відмиранням камбію в межах 20 см вище і нижче рівня снігового покриву.
· Пристовбурне коло утеплювати мульчуванням підручним матеріалом.
· У перший рік посадки саджанця необхідно проводити обов'язкову обрізку.
Формування крони
Але не варто спокушатися і захоплюватися первинним урожаєм, важливіше сформувати крону, інакше дерева будуть мати неохайний вигляд, плодоношення пересунеться на периферію вгору, а гілки почнуть обламуватися. В якості основної форми крони фахівці рекомендують змінено-лидерную, для якої характерні міцність, хороша освітленість і невелика висота дерев. Інтервал між скелетними гілками в такий кроні становить 20-40 см Кількість їх може становити 4-6 шт. Навесні першого року зростання саджанець обрізається на висоті близько 80 см. До осені з верхньої бруньки виростає пагін продовження центрального провідника, а з бічних бруньок залишають для зростання дві розташовані радіально, одну на висоті штамба (близько 50 см), іншу – на 20-40 см вище від неї. Пагони з інших бруньок треба постійно прищипувати або просто видаляти самі бруньки. Навесні наступного року центральний провідник підрізають на висоті близько 1,5 м, а бічні гілки обрізають, залишивши по 40-50 см, щоб напівскелетні гілки розташовувалися якомога ближче до стовбура. В літо стимулюють розвиток пари протилежно розташованих скелетних гілок, які повинні бути перпендикулярні площині двох нижніх гілок. Таким же чином формують ще один ярус, потім центральний провідник забирається з перекладом на бічну гілку.
Особливості догляду за хурмою.
Основними критеріями успіху є агротехніка, захист від хвороб і шкідників. Обов'язковою умовою є підготовка до зимівлі, як-то:
· Припинення поливу за 1-1,5 місяці до закінчення вегетації, щоб визріли пагони;
· Фосфорні і калійні добрива, які сприяють доброму визріванню деревини. Їх потрібно вносити в підвищених дозах у другій половині літа. Особливо ефективна позакореневе підживлення 0,5-1,5% 1-3-добового водною витяжкою суперфосфату з 0,5% сірчанокислого калію з додаванням перманганату калію (0,02-0,05%) або йодистого калію (0,02%). Обприскування починають з менших концентрацій в кінці літа і проводять щотижня, поступово підвищуючи концентрацію робочого розчину до максимальних значень.
Рослини хурми здатні накопичувати в плодах йод. Якщо в приморських районах поглинання йоду йде з насиченого їм повітря, то в континентальних додавання в розчин йодистого калію для позакореневого підживлення більш ніж бажано. Коли знижується приріст пагонів і припиняється плодоношення, хороший ефект дає омолоджуюча обрізка. В рік проведення такої обрізки дерева врожаю не дають, але на наступний рік плодоносять нарівні з неомолодженими, а потім збільшують врожайність. Грунт в саду рекомендують утримувати під чорним паром з осінньою сівбою сидератів, які заорюють у квітні-травні наступного року або скошують і подрібнюють на мульчу. Коли сад досягне віку 8-10 років, рекомендується вносити мінеральні добрива в розрахунку на діючу речовину: азоту і фосфору – по 1,5 кг, калію – 0,5 кг на одну сотку.
Зимівля хурми
В перші 3-4 роки молоді саджанці вимагають укриття на зиму. З настанням низьких температур саджанець потрібно мульчувати, щоб місце щеплення було закрито. По мірі зниження температури продовжувати укриття: стовбур можна обв'язати агроволокном або папером, потім зробити каркасне повітряно-сухе укриття – «курінь» з гілок, стебел кукурудзи та ін.
Також пропонуємо вам ознайомитися із нашою статтею 10 найкращих сортів яблук.
- Посівний календар садівника: Квітень 2025 – сад оживає! 🌷✨Привіт, наші садові ентузіасти! 😊 Квітень 2025 – це справжній старт сезону, коли земля прогрівається, а сади та городи наповнюються життям. Ми підготували посівний календар на квітень 2025, щоб ви могли спланувати свої роботи легко й із радістю. Давайте зробимо цей сезон незабутнім разом! 🌿Посівний календар садівника: Квітень 2025 – сад оживає! 🌷✨
- Посівний календар садівника: Березень 2025 – весна кличе до саду! 🌸✨Вітаємо, наші зелені друзі! 😊 Березень 2025 вже зовсім близько, і це означає, що природа прокидається, а разом із нею – наші сади й городи! Сонце гріє, пташки співають, а ми готові допомогти вам розпочати сезон із натхненням. Наш посівний календар на березень 2025 підкаже, як спланувати справи, щоб отримати міцні рослини та щедрий урожай! 🌿Посівний календар садівника: Березень 2025 – весна кличе до саду! 🌸✨