Продавець AGRO-LANDING розвиває свій бізнес на Prom.ua 9 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
5300 відгуків
Увага відправка замовлення протягом 5-7 днів!
вул. Богданівська, 44, Львів, Україна
+380 (96) 003-54-54
+380 (95) 193-91-11
AGRO-LANDING

Рекомендації по догляду за виноградом

Рекомендації по догляду за виноградом

Поради

Щоб виноград швидше вступив у плодоношення і в майбутньому радував вас гарними врожаями, потрібно з першого ж року вирощування забезпечити пагонам дбайливий догляд. Стандартних «зелених операцій» проводити не доведеться, але ось розпушування, прополювання і поливу слід приділити особливу увагу.

Корисні поради:

- при посадці винограду, 100% приживлюваність забезпечать укорінювачі, такі як: Чистий лист, Корневін.

- для подолання стресу після пересадки необхідно провести: обробку Епіном або Цирконом.

- для швидкого зростання потужної кореневої системи, садівники використовують: Стимулятор росту коріння GRANDIS 

- для ефективного знищення шкідливих організмів та профілактики захворювань використовують: БрунькаАктофіт и Мідний купорос.

- у весняний період і влітку підгодовують: Майстер для винограду

 

Посадка винограду у відкритий грунт

Посадкою винограду можна зайнятися у весняний час, а саме, з кінця березня до останніх днів червня. А можна відкласти її на осінь. Висадку здерев'янілих саджанців виробляють з останніх днів березня по середину травня. Висадкою зростаючих зелених саджанців слід займатися з середини травня по останні дні червня. Як правило, продають саджанці винограду в осінній час, і після придбання їх рекомендується відразу ж висадити у відкритий грунт, а не зберігати до весни, бо за зиму вони можуть засохнути або покритися пліснявою, а ще нашкодити їм можуть гризуни. У зв'язку з цим в осінній час висаджувати виноград не тільки можна, але і потрібно. Якщо ви купите здорові саджанці і при посадці дотримуєтеся всіх правил агротехніки, то виноград обов'язково візьметься. Поради щодо вибору здорового саджанця:

  1. Зріз кореня повинен бути пофарбований не в бурий колір, а в білий.
  2. Якщо однорічний пагін добре визрів, то на зрізі він має бути насичено-зеленим.
  3. Якщо доторкнутися до вічка, то воно повине залишитися на місці, а не відпасти.
  4. Саджанець не повинен бути пересушеним.

Щоб висаджені саджанці добре і швидко прижилися, їх необхідно підготувати. Безпосередньо перед висаджуванням кореневу систему винограду слід помістити в чисту воду на 12-24 ч. Слід провести обрізку однорічного пагона на висоту 3-4 вічка. На верхніх вузлах всі корінці треба видалити, при цьому на нижніх їх тільки трохи вкорочують.

Ділянка для посадки винограду повина розташовуватися з західної, південної і південно-західної сторони будівлі або іншої будови. Справа в тому, що для нормального росту і розвитку рослині необхідна велика кількість світла і тепла. Фахівці рекомендують культивувати таку ліану в середній частині схилу, так як в нижній частині висока ймовірність його підмерзання. Між будь-яким деревом і виноградом слід дотримуватися дистанцію не менше 5-6 м.

Посадка винограду навесні

При висадці даної рослини в глину або чорнозем величина посадкової ями повинна бути 0,8х0,8х0,8 м. В тому випадку, якщо грунт піщаний, то глибину посадкової ями слід робити не менше 1 м, при цьому її підготовкою треба зайнятися в осінній час, щоб у зимові місяці грунт встиг встоятися. Переваги глибокої посадки в тому, що вкорінення рослини відбудеться порівняно швидко, а його корінці будуть надійно захищені від сильних морозів. Дно ями треба засипати щебенем, при цьому товщина шару повинна бути від 10 до 15 сантиметрів. В даний шар слід увіткнути трубу з пластику, діаметр якої дорівнює 50 мм, 10 сантиметрів від стінки ями. Труба знадобиться довга, вона повинна на 10-15 сантиметрів підніматися над поверхнею ділянки. Потім на дні ями роблять шар чорнозему п'ятнадцятисантиметрової товщини, поверх нього насипають 200 грам суперфосфату і 150 грам калійного добрива (калімагнезії, сульфату калію). Потім добрива треба рівномірно розподілити по дну. При бажанні замість мінеральних добрив можна взяти деревну золу повну банку об'ємом 3 л. Поверх добрива треба насипати шар живильного ґрунту, товщина якого повинна бути 15 сантиметрів. Все розрівнюється, а зверху розподіляються добрива, які слід взяти в тій же кількості. Зверху потрібно знову насипати шар поживного грунту. Потім все добре ущільнюється і в яму вливається 50-60 л води. Яму треба залишити до весни.

Коли у весняний час ви приступите до висадження винограду, то для початку на дні ямки прямо по центру слід насипати горбик з поживного грунту. Безпосередньо перед висаджуванням кореневу систему рослини занурюють у бовтанку, яку треба приготувати наступним чином: в 1 відро води потрібно всипати 1 маленьку ложку гумату і все добре перемішати, потім засипають таку кількість глини, щоб отримана маса по консистенції була схожа з магазинної сметаною. Потім виноград поміщають у яму, його встановлюють на горбочку кореневої п'ятою на південь, а бруньками на північ. Корінці треба обережно розправити і засипати їх шаром родючого ґрунту десятисантиметровой товщини. Наповнити яму доверху потрібно сумішшю, що складається з рівних частин піску та чорнозему. Утрамбуйте грунт навколо рослинки. Поверхню ями треба накрити чорної садової плівкою, при цьому для винограду і для труби потрібно обов'язково вирізати отвори. Саджанець слід накрити пластиковою пляшкою об'ємом 5 або 6 л зі зрізаним горлом. Поливати саджанець треба буде через вкопану трубу (дренажний отвір).

Вище описаним способом висаджують укорочений саджанець. Якщо ж він у довжину перевищує 25 сантиметрів, то його висадку проводять так само, але саджанець розміщують під нахилом.

Посадка винограду восени

Висаджувати таку ліану восени можна з перших днів жовтня і до замерзання грунту. Сама процедура посадки саджанця нічим не відрізняється від весняної, крім того, що його потрібно буде підготувати до зимівлі. Для цього треба провести високе підгортання винограду та укриття його хвоєю. Поверхню пристовбурового кола при цьому треба вкрити шаром торфу або тирси. В тільки що створену яму висаджувати саджанець не рекомендується, тому її слід підготувати за 14-20 діб до висадки. Справа в тому, що коли грунт почне осідати, то вона травмує кореневу систему саджанця, а його потягне за собою.

Є садівники, які рекомендують скористатися більш легким способом висадки саджанця винограду у відкритий ґрунт. Для цього вам знадобиться лом. Його потрібно загнати в землю на 50 см в глибину, а потім похитуючи його з боку в бік розширити отвір, щоб його діаметр був близько 10-12 сантиметрів. Після цього залишиться тільки помістити в отриманий отвір саджанець і закопати його. Однак даний спосіб неперевірений і не дає стовідсоткової гарантії приживлюваності посадкового матеріалу, тому використовувати його для висадження винограду або ні, вирішувати тільки вам.

Догляд за виноградом навесні

Доглядати за виноградом досить складно, але з часом, коли ви наберетеся досвіду, буде значно легше. Тим більше, що нагородою за вашу працю стане багатий урожай смачних плодів.

Після того як в весняний час на вулиці температура повітря встановиться вище мінус 5 градусів, з винограду можна буде зняти укриття. У тому випадку, якщо велика ймовірність зворотних заморозків, то прибирати укриття цілком не потрібно, в ньому лише проробляють кілька отворів для вентиляції. Після того як загроза заморозків залишиться позаду, а також почнеться проростання бруньок, то укриття треба буде обов'язково видалити. Якщо ви хочете захистити рослину від заморозків, то обробіть його Епіном, розчиненим у холодній воді. Обприскати лозу потрібно буде за 1 або 2 дні до заморозків, при цьому слід врахувати, що захисний ефект Епіне триває до півтора тижнів.

У тому випадку, якщо під час танення снігу біля куща утворилася калюжа, то необхідно її вичерпати або можна зробити в ґрунті кілька канавок, по яких рідина стече сама. Для того щоб уникнути застою води біля куща, його слід садити на схилі робити для нього горбик з грунту. Винограду знадобиться санітарна обрізка, під час якої слід видалити всі травмовані і пошкоджені морозом стебла. Потім треба зробити підв'язку лози на нижній дріт в похилому або вертикальному положенні. Далі проводиться ретельний огляд рослини, якщо будуть виявлені які-небудь хвороби, то вам треба вжити всі необхідні заходи для його лікування.

Весна — це пора висадки нових саджанців. В цей же час приступають до формування кущів. Для цього слід виламати всі непотрібні стебла, і цю процедуру повторюють кілька разів, поки довжина потрібних пагонів не буде дорівнює 0,4 м. Ще слід вирізати всю кореневу поросль і зайві бруньки. Після того як на пагонах зросте по 2 пари листових пластин, молоденькі кущики потрібно буде обробити фунгіцидом. У перші травневі дні слід провести підв'язку молоденьких пагонів до шпалери. Підживлення винограду комплексним добривом проводять за 1,5 тижні до того, як він зацвіте. Після появи суцвіть їх число потрібно нормувати, це дозволить уникнути перевантаження рослини.

Догляд за виноградом влітку

У літній час особливу увагу слід звернути на своєчасну прищіпку лози, тому що вона не має зрости довше 1,7 м. До середини літнього періоду таку ліану потрібно підгодувати 2 рази. Також вчасно прибирайте усі пасинки, які утворює виноград, щоб він не витрачав свої сили на них, адже вони йому необхідні для формування стебел і дозрівання плодів. У середині липня треба буде вирізати ті листові пластини, які закривають ягоди від сонячного світла.

Кожен день необхідно проводити огляд кущів, щоб своєчасно виявити шкідників або розвивається хвороба. У перші літні тижні в профілактичних цілях слід обприскати виноград засобом Хорус, щоб захистити його від хвороби, іменованою мілдью, при цьому в розчин, приготовлений згідно з інструкцією, потрібно додати дозу Фуфанона (препарат від павутинних кліщів). Врахуйте, що змішувати треба вже готові розчини. В перші дні липня потрібно буде обприскати рослину даними засобом ще раз.

Догляд за виноградом восени

У чому полягає догляд за виноградом, коли будуть зібрані всі плоди? Найважливіше, що потрібно зробити в осінній час — це підготувати рослину до майбутньої зими. Ліана в цей час сильно слабшає, тому що вона багато сил витрачає на плодоношення, у зв'язку з цим її необхідно підгодувати органічним добривом, яке з'єднують з деревною золою. Також рослина слід обробити від шкідників і патогенних мікроорганізмів, здатних сильно нашкодити змучений виноград. Після того як з куща опадуть всі листові пластини, можна буде приступити до формувальної обрізки. Але при цьому пам'ятайте, що сильно затягувати з цією процедурою не можна, тому що під час морозу деревина буде дуже крихкою і обрізка пагонів у цей час завдасть серйозної шкоди ліані.

Якщо ви вирощуєте сорт, відрізняється невисокою зимостійкістю, то на зиму такі кущі треба обов'язково вкрити. Всім без винятку сортам винограду потрібно укриття на зимівлю, якщо така рослина культивується в регіоні з морозними зимами. Для цього необхідн основу винограду високо підгорнути землею, а також слід вкоротити лози настільки, щоб їх можна було легко пригнути до поверхні ділянки. Для укриття даної культури використовують лапник. У тому випадку, якщо зима буде морозною, то укриття треба зверху закидати шаром снігу.

Обробка

Багато садівники впевнені в тому, що хімічні засоби здатні повернути здоров'я всім уражених стеблах і гілках рослин, однак це помилка. Справа в тому, що будь-який подібний препарат здатний лише знищити патогенні мікроорганізми, які є причиною виникнення хвороб, але оздоровити уражені тканини він не зможе. Тому важливість профілактичних обробок винограду складно переоцінити. Вони зможуть захистити рослину від різних небезпечних шкідників і хвороб. У весняний час після того, як довжина зелених пагонів буде дорівнює 10 сантиметрів, рослину потрібно обприскати розчином колоїдної сірки (1%), бордоської рідини (3%) або хлороокису міді. Це дозволить поліпшити імунну систему винограду проти повстяного кліща і різноманітних грибків. Крім даних досить популярних серед садівників засобів можна використовувати розчин Хорус або Топсин-М. Розчин для профілактичної обробки можна з'єднати із засобом для позакореневого підживлення, наприклад, з Плантафолом. Обприскування винограду в даний час іменується «по п'ятому аркушу».

Потім обприскати рослину потрібно буде до того, як воно зацвіте або по бутонам. Пам'ятайте, що під час цвітіння все обробки суворо заборонені. Для даного обприскування слід взяти системний фунгіцид, наприклад, засіб Мобіль. Коли виноград відцвіте, його ще раз потрібно буде обприскати системним фунгіцидом. Після того як ягідки за величиною будуть схожі з горохом, кущі треба буде обприскати одним із тих препаратів, що використовувався у весняний час, а саме: хлорокисью міді, бордоською рідиною, колоїдної сіркою, Ридомілом або Полихомом. Останній раз за сезон обприскати ліану проти оїдіума і мілдью слід в кінці липня, при цьому треба використовувати засоби короткого терміну очікування, наприклад: Тіовіт Джет і Квадріс або Тіовіт Джет і Стробі, або колоїдна сірка і Стробі.

Дана схема обробок є приблизною. Пам'ятайте, щоб патогенні мікроорганізми та шкідники не змогли виробити стійкість до певного препарату, їх слід щороку замінювати.

Полив винограду

Перший раз за сезон полити рослину треба відразу після того, як буде прибрано зимове укриття, а лоза підв'язана до нижньої горизонтальної направленої шпалери. Молоді рослини (до 3 років) слід поливати через вкопанную пластикову трубу. На 1 ліану береться 40 л теплуватою води, змішаної з 0,5 л деревної золи. Другий полив проводять за 7 діб до цвітіння, а третій — коли рослина відцвіте. Після того як зелені плоди почнуть змінювати своє забарвлення на характерний для сорту колір, слід перестати поливати виноград. Однак за 7 днів до укриття рослин на зиму, йому знадобиться підзимовий вологозарядковий полив. Молоденькі примірники винних сортів і столові сорти за сезон треба полити 4 рази. Зрілі екземпляри винного винограду сорту за весь сезон потрібно полити всього 1 раз, і цей полив буде підзимовим вологозарядковим.

Підживлення винограду

Якщо під час висадки саджанця в грунт було внесено всі необхідні добрива, то їх винограду повинно вистачити на 3-4 роки. Найчастіше до даного терміну ліана вже повністю сформується і почне приносити плоди, у зв'язку з цим їй знадобляться додаткові поживні речовини. Що фахівці радять використовувати для підгодівлі даної рослини, щоб воно краще розвивалося і давало багатий урожай? Для підгодівлі використовують і мінеральні і органічні добрива. Найчастіше в якості органіки використовують гній, так як там є всі поживні речовини, які необхідні такій ліані. При бажанні гній можна замінити компостом, пташиним послідом або торфом. Виноград потребує і в мінеральних добривах. Його підгодовують такими простими азотовмісними добривами, як сечовина або аміачна селітра. Як фосфоровмісного добрива використовують простий або подвійний гранульований суперфосфат. З калійних добрив рекомендована калієва сіль, Экоплант, сірчанокислий або хлористий калій. Для такої рослини найкраще підходять такі складні мінеральні добрива: Флоровіт, Майстер, Растворін або Кеміра.

Перший раз підгодувати рослина сухим добривом потрібно після того, як буде прибрано зимове укриття. Для цього використовують поживну суміш, що складається з 45 грам азотного і 30 грам калійного добрива, а також з 40 грам суперфосфату (розраховано на 1 кущ). Навколо рослини робиться канавка, в яку і всипається поживна суміш, потім її засипають шаром грунту.

Другий раз за сезон виноград потрібно підгодувати за 7-10 днів до того, як він зацвіте, для цього використовують водний розчин. Для його приготування треба з'єднати 10 л курячого посліду або гною і 20 л води. Ємність з сумішшю щільно закривається, вона буде готова після того, як побродить 10-12 діб. Потім суміш розбавляють водою в співвідношенні 1:5 або 1:6. У 10 л готового розчину треба всипати 25 грам суперфосфату і 15 грам калійного добрива. На 1 кущик береться 10 л готової живильної суміші.

Коли ягоди тільки почнуть зріти, ліани слід підгодувати суперфосфатом (50 грам на кущ) і калійним добривом (20 грамів на кущ).

Також на зростання і розвиток рослина позитивно впливають і позакореневе підживлення, їх рекомендується проводити спільно з обприскуванням кущів фунгіцидом проти хвороби мілдью. У живильної суміші, що використовується для такого виду підживлення, можуть бути присутніми і основні живильні речовини (фосфор, азот і калій), і додаткові елементи, яких потребує виноград, а саме: цинк, мідь, марганець, бор, молібден і кобальт. Досвідчені садівники рекомендують для таких підживлень вибирати готові препарати, наприклад: Новоферт, Плантафол, Кеміра або Акварин.

Азотовмісними добривами, а також коров'яком та пташиним послідом виноград можна підгодовувати лише до середини літнього періоду. В іншому випадку, це може стати причиною затримки дозрівання плодів. І пам'ятайте, що підгодовувати виноград необхідно в міру. «Перегодована» рослина не даватиме плодів.

Підв'язування винограду

За допомогою підв'язки цієї ліани до опори можна сформувати кущ, за яким буде дуже просто доглядати. У тому випадку, якщо підв'язку не виробляти, то виноград почне чіплятися за опори, які опинилися на його шляху, управляти його зростанням у цьому випадку ви вже не зможете, збір плодів значно затрудняється, при цьому їх кількість і якість можуть розчарувати садівника.

Підв'язувати таку рослину слід в 2 етапи:

  1. Суху підв'язку роблять на початку весняного періоду, після зняття зимового укриття, але до розкриття бруньок. Для цього потрібно всі наявні гілки пригнути до нижньої горизонтальної направленої шпалери і зробити їх підв'язку до неї. Постарайтеся, щоб підвязувальні гілки були зігнуті плавно, в цьому випадку провідна система не буде порушена, а до оченят будуть надходити необхідні поживні речовини.
  2. Зелену підв'язку роблять після того, як зелені пагони почнуть рости, і їх довжина не менше 0,4 м. Підв'язку молоденьких пагонів слід проводити під кутом, в даному випадку вони будуть рівномірно освітлені і не зламаються від поривів вітру. Після того як пагони доростуть до наступної горизонтальної направлення, їх треба буде підв'язати до неї. За період вегетації молоденькі стебла треба буде підв'язати до опори 3 або 4 рази. За верхнє міжвузля підв'язка зелених пагонів не проводиться. Їх треба постаратися притягнути дротом між третьою і другою брунькою від кінця стебла.

Фахівці радять використовувати для підв'язки лози спосіб горизонтальний з нахилом, тому що він дуже зручний. Однак є виноградарі, яким більше до душі підв'язка кільцем, дугою або суворо вертикально. Для підв'язки рекомендується використовувати вимочене у воді мочало або спеціальний канатик (дріт, загорнута папером). Щоб запобігти стирання пагонів про дріт, закріплювати канатик або мочало треба «вісімкою», для цього їх пропускають між металом і стеблом.

Обрізка винограду

Обрізку винограду виробляють в осінній час. Справа в тому, що якщо цю процедуру провести навесні, то ранки будуть гоїтися тривалий час, стікаючи «сльозами». Якщо оченята будуть залиті пасокой, то це призведе до їх закисання і загибелі. Це навіть може призвести до загибелі цілого куща.

Обрізка винограду навесні

Ранньою весною обрізку цієї ліани виробляють лише за крайньої необхідності і тільки після того, як повітря прогріється до 5 градусів. При цьому слід видалити травмовані або уражені хворобою гілки на молодих або висаджених в осінній час кущиках.

Літня обрізка

У літній час як така обрізка не проводиться. В даний час виробляють пасинкування, прищіпку, карбування винограду, а також виламування зайвих гілок і видалення листя, яка затуляє ягоди від сонця. Всі ці процедури необхідні для того, щоб поліпшити провітрювання рослини, а також для рівномірного розподілу освітлення і живлення. А головна мета таких процедур — це багатий урожай.

Обрізка винограду восени

Восени рослина обрізають в 2 етапи. Після того як кущі будуть звільнені від плодів, необхідно провести чищення від гілок відплодоносили ланок, а ще від волчків і слабких пагонів. Через півмісяця після того, як закінчиться листопад, необхідно приступити до другого етапу обрізку. Не варто переживати з-за того, що гілки будуть пошкоджені заморозками. Справа в тому, що перші заморозки лише загартують виноград. Але при цьому слід врахувати, що обрізання можна проводити при температурі повітря не менше мінус 3 градусів, у іншому випадку стебла будуть надто крихкими.

Обрізка саджанця досить проста. Для цього потрібно зрізати всі зайві стебла, при цьому на кущі повинно залишитися 3-8 рукавів, які ростуть під кутом від грунту.

Обрізати дорослий виноград складніше:

  1. З початку до середини вересня треба вирізати всі молоденькі стебла з нижньої частини багаторічних рукавів. При цьому треба вирізати ті з них, що розташовуються нижче першого дроту, розташованого на висоті 0,5 м від поверхні грунту. Далі роблять обрізку молодих стебел, які виросли на рукаві вище другого дроту, що розташовується на висоті 0,8 м від поверхні ділянки. З них треба зрізати всі бічні пасинки, а верхівки викарбувати, при цьому слід захопити відрізки, довжина яких становить 10 відсотків від довжини всього стебла.
  2. Коли листопад закінчиться, треба буде вибрати 2 розвинені стебла, що розташовуються на висоті 2 перших дротів. Формувати сучок заміщення треба буде з нижнього стебла, яке виросло із зовнішньої частини рукава. Для цього цей пагін треба обрізати на висоту 3 або 4 вічок. Потім формують плодову стрілку, для цього друге стебло, яке знаходиться трохи вище першого з протилежного боку рукава, необхідно обрізати на висоту від 7 до 12 вічок.

В результаті на кущику будуть перебувати лише багаторічні штамби, які ростуть перпендикулярно грунті, а також рукави з бруньками, саме вони на наступний рік дадуть молоді кисті і лози.

 

Можливо вам також буде цікава наша стаття Вирощування гранату у відкритому грунті.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner