Розмноження гортензії: як та коли краще

Гортензія - квітучий чагарник з великими та пишними суцвіттями яскравих кольорів. Ця культура може стати ідеальним рішенням для затінених ділянок, а також для садівників, що не хочуть витрачати багато часу. Щоб отримати квітучий сад, не обов’язково одразу купувати десятки кущів - її можна розмножити самостійно.
А як розмножити гортензію в домашніх умовах - з чого починати, найкращий час та які інструменти підготувати - про все ми розповідаємо у цій статті.
Що таке розмноження гортензії та для чого воно потрібне?
Перш ніж приступати до нашого гайду про те, як розмножити гортензію, варто зрозуміти у чому може бути користь для самої рослини від такого процесу.
Загалом, розмноження гортензії - це процес створення нових рослин за допомогою розсади, насіння або вегетативних методів, таких як черенкування або ділення кореневої системи.
Розмножують гортензії з кількох причин:
- збереження різноманітності сортів - цей процес допомагає розповсюдити рослини з певними характеристиками (такими як цвітіння, розмір куща тощо);
- для ландшафтного дизайну - гортензії прикрашають своїм цвітінням сади, парки та сквери;
- відновлення рослин - розмноження гортензій проводять також в тих випадках, коли материнська рослина стара або пошкоджена;
- економія коштів - розмноження цих кущів в домашніх умовах допоможе отримати багато саджанців з одного куща.
Коли краще розмножувати гортензії
Важко однозначно відповісти, коли найкраще розмножувати гортензії. Оскільки це залежатиме від конкретного способу розмноження, який ви обрали.
То як розмножити гортензію весною? У цей період розмножувати рослину можна кількома способами: насіння, діленням куща та відводками. Влітку ж найкращий спосіб розмноження гортензій - бутонами та живцями. А восени - нащадками. Про ці способи ми детально поговоримо згодом.
Як розмножувати гортензію відводками?
Розмноження гортензії відводками - один із найпростіших на сьогоднішній день способів. Він полягає у тому, щоби прикріпити молоді пагони рослини до землі (наприклад, дротом), які з часом пустять власні коріння.
Порада! Для більш швидкого проростання пагонів зробіть на них надріз та поставте сірник.
Варто зауважити, що у такому випадку використовують лише молоді рослини, чиї гілки не встигли здерев’яніти і є досить гнучкими.
Як розмножувати гортензію поділом куща?
Якщо вас не лякає перспектива втрати рослиною свої декоративності, то розмноження гортензії діленням куща - саме для вас. Рекомендуємо проводити цей процес ранньою весною, перш ніж на рослині розпускаються перші бруньки.
З чого почати? Для початку акуратно викопайте рослину та розділіть її коріння на 2-3 частини. З кожної з них повинні проростати надземні пагони. Після цього посадіть кущі за стандартною схемою. Більше інформації про посадку можна знайти у нашій статті Гортензія: посадка та догляд у відкритому грунті.
Як розмножувати гортензію насінням?
Садівники вкрай рідко розмножують гортензію за допомогою насіння. По-перше, такий посівний матеріал у розплідниках та садових магазинах знайти не так легко. По-друге, розмноження гортензії насінням займає набагато більше часу у порівнянні з іншими способами.
Та якщо ж заради власної цікавості або ж з якихось інших причин ви все ж таки вирішили спробувати, то ось для вас кілька корисних порад:
- Для збору насіння обирайте невеликі суцвіття, що не вирізняються своєю пишністю (наприклад, з середини куща);
- Збирайте посівний матеріал лише після того, як суцвіття висохло та набуло пісочно-коричневого забарвлення;
- Створіть спеціально грунтосуміш із землі для гортензій та піску у пропорції 2:1;
- Перш ніж висаджувати насіння обов’язково проростіть їх у вологій серветці.
Як розмножувати гортензію нащадками?
Розмноження гортензії нащадками варто розпочинати восени, коли рослини вже відцвіли. Що потрібно зробити?
- Обережно зніміть верхній шар землі навколо куща.
- Повільно відділіть бічний корінь із пагоном від материнського, щоби не пошкодити останній.
- Відділені пагони посадіть на грядку, щоби вони прижилися.
- На постійне місце такі рослини рекомендовано пересаджувати не раніше ніж через два роки.
Як розмножувати гортензію живцями?
Цей спосіб досить поширений серед садівників, оскільки він вважається найбільш надійним та ефективним. Отож, як розмножити гортензію черенками або ж живцями?
По-перше, оберіть молодий та сильний пагін, що послужить у ролі живця і зріжте його під кутом 45 градусів. Черенок повинен бути не більше 15-20 см із 2-3 парами листя.
По-друге, видаліть нижні листки на зрізаному пагоні, а на верхніх вкоротіть наполовину листову пластину.
Після цього замочіть черенок у стимуляторі росту (наприклад, корневині). Як тільки з’являться коріння, посадіть живець до першої пари листя.
Який інструмент вам може знадобитися для розмноження гортензії?
Перед початком розмноження гортензій підготуйте всі необхідні матеріали та інструменти для роботи. Вам можуть знадобитися:
- секатори або садові ножиці - використовуйте лише гострі інструменти, попередньо їх продезинфікувавши;
- садовий ніж - він може вам знадобитися, якщо ви вас цікавить спосіб як посадити гортензію з гілочки;
- контейнер з водою - сюди вам потрібно буде помістити зрізаний матеріал;
- маркер або ярлики - обов’язково позначте рослини, щоби не забути їхні сорти у майбутньому.
Висновок
Як ми бачимо, способів розмноження гортензій є чимало: живцями, поділом куща, відводками, нащадками і, врешті решт, насінням. Обраний спосіб залежить від вашого часу та можливостей. Головне - дотримуйтесь всіх рекомендацій і вже зовсім скоро ви отримаєте власний квітучий та пишний сад.
Якщо ваша рожева гортензія зацвіла білим, причини та поради ви знайдете за посиланням.
А про те, коли цвіте магнолія, ви можете дізнатися у нашій статті за посиланням.
- Посівний календар садівника: Березень 2025 – весна кличе до саду! 🌸✨Вітаємо, наші зелені друзі! 😊 Березень 2025 вже зовсім близько, і це означає, що природа прокидається, а разом із нею – наші сади й городи! Сонце гріє, пташки співають, а ми готові допомогти вам розпочати сезон із натхненням. Наш посівний календар на березень 2025 підкаже, як спланувати справи, щоб отримати міцні рослини та щедрий урожай! 🌿Посівний календар садівника: Березень 2025 – весна кличе до саду! 🌸✨
- Посівний календар садівника: Лютий 2025 – прокидаємося разом із садом! 🌱✨Вітаємо, наші зелені ентузіасти! 😊 Лютий 2025 – це час, коли природа ще спить, але справжні садівники вже готуються до весняного старту. Щоб ваші зусилля принесли максимум плодів, ми підготували посівний календар на лютий 2025 року. Плануйте свої справи з нами – легко, вигідно й із гарантією результату! 🌿Посівний календар садівника: Лютий 2025 – прокидаємося разом із садом! 🌱✨